Polikliiniku registratuur: +372 472 5800

Polikliiniku registratuur: registratuur[at]salmh.ee

Administratsioon (E-R 8.00–16.00): +372 472 5801

Naistenõuandla

Sõeluuringud

Rinnavähi sõeluuringud

Kutsume kontrollima oma tervist rinnavähi sõeluuringus. 2020. aastal ootame mammograafilisele sõel- uuringule ravikindlustatud naisi, kes on sündinud aastatel 1953, 1954, 1958, 1960, 1962, 1964, 1966, 1968 ja 1970.

Rinnavähi sõeluuringust täpsemalt (klikka avamiseks)

Keda kutsume sõeluuringule?

Eestis tehakse rinnavähi varaseks avastamiseks sõeluuringut 50–69aastastele naistele. 2020. aastal kutsume uuringule 1953, 1954, 1958, 1960, 1962, 1964, 1966, 1968 ja 1970. aastal sündinud naisi. Paljud naised jätavad sõeluuringule tulemata, kuna ei ole saanud kutset. Uuringule tulles ei ole kutse või saatekirja olemasolu vajalik. Oluline on, et selles eagrupis uuringule tulijal oleks ravikindlustus ning viimasest rindade uuringust võiks olla möödas 2 aastat.

Naised, kes on sõeluuringu sihtgrupist nooremad või vanemad, peaksid rinnakaebuste korral pöörduma perearsti või naistearsti poole, kes teeb esmase läbivaatuse ning suunab vajadusel rinnauuringutele. Noorematele, kui 35 eluaastat, tehakse reeglina rinna-ultraheli. Saatekirjaga on ka neile naistele SA Läänemaa Haiglas uuringud tasuta.

Miks tulla rinnavähi sõeluuringule?

Rinnavähk on naiste kõige sagedasem vähivorm, olles jätkuvalt Eestis naiste vähipaikmetest esikohal. Rinnavähi varajases avastamises on kõige tähtsam roll sõeluuringul. Rinnavähi sõeluuring on kindlas vanusegrupis valdavalt kaebusteta naiste uuring rinnavähi avastamiseks varajases staadiumis, kui teiste uurimismeetoditega ei ole haigust avastada veel võimalik.

Ehkki sõeluuringu sihtrühm võiks olla laiem, on just 50–69aastastel rinnavähi tekkesagedus suurim – rindade röntgenuuringul ehk mammograafias leitakse rinnavähk 4–6 naisel tuhande uuringu kohta.

Maailmas läbiviidud uuringute tulemusel saab väita, et sõeluuringutega on võimalik vähendada naiste suremust rinnavähki 30–35%. Igast sajast naisest, kes võiksid muidu rinnavähki surra, jäävad tänu sõeluuringutel osalemisele kolmkümmend viis elama!

Kasulikke nõuandeid

 • Kuidas uuringuks valmistuda?
 • Riietuseks valige seelik või püksid ja pluus, sest uuringu käigus peate vööni lahti riietuma.

  Ärge kasutage sel päeval deodoranti, kehapuudrit ega kehakreemi, sest need võivad mõjutada röntgenipildi kvaliteeti.

  Naised, kellel käivad veel menstruatsioonid, peaksid sõeluuringule tulema tsükli 5.–15. päeval, sest siis pole rinnad liiga hellad ega tundlikud.

 • Mis uuringul toimub?
 • Te riietute vööni lahti ja röntgenikabineti õde juhatab Teid mammograafi juurde. Seal asetab õde Teie rinnad kordamööda kahe lameda plaadi vahele ja teeb röntgenülesvõtte kummastki rinnast kahes suunas.

 • Kui kaua uuring kestab?
 • Röntgenipildi tegemine võtab paar minutit. Kogu visiit koos dokumentide vormistamisega kestab 15–20 minutit.

 • Kas uuring on valus?
 • Uuring võib olla ebamugav, sest rind on mõne sekundi vältel tugevasti kahe lameda plaadi vahele pressitud. Mõned naised peavad seda ka valusaks. Kui tunnete valu, öelge seda kohe õele, sest Teie mugavus on väga tähtis.

 • Millal saan vastuse?
 • Sõeluuringu vastuse saadame Teile kas e-kirjaga või postiga koju 2 nädala jooksul. Kui Te vajate täiendavaid uuringuid, teatatakse ka sellest kirja teel.

  Tagasikutsumine ei tähenda, et Teil on rinnavähk – rinnavähk avastatakse väikesel osal tagasikutsutud naistest. Tagasikutsutuil võidakse teha täiendav röntgenipilt suurendusega teatud kohast rinnas. Vajaduse korral uuritakse neid ultraheliga või võetakse koeproov. Täiendavate uuringutega selgitatakse, kas Teil on rinnavähk ja millist ravi Te vajate.

 • Kas sõeluuringul avastatakse kõik rinnavähid?
 • Rinna röntgeniuuring avastab enamiku rinnavähkidest. Regulaarne sõeluuring on parim viis avastada rinnavähk varakult, kui see ei anna veel mingeid haigusnähte.

 • Mis saab siis, kui leitakse rinnavähk?
 • Rinnavähk leitakse väikesel osal uuritud naistest, kes hakkavad seejärel saama spetsiaalset ravi. Arst selgitab neile ravivõimalusi.

  Informatsiooni saate ka veebilehtedelt www.rinnavahk.ee, www.cancer.ee ning Eesti Vähiliidu tasuta nõuandetelefonilt 800 2233 (E-R 10-12 ja 18-20).

 • Kui tihti peaks käima sõeluuringul?
 • Soovitame mammograafilist uuringut üks kord iga kahe aasta tagant. Kui märkate eritist rinnanibust, rinna kuju muutust või moodustist rinnanäärmes, ärge oodake kutset uuringule, vaid pöörduge kiiresti perearsti või naistearsti poole, kes suunab Teid uuringutele.

 • Kas uuring võib olla tervisele kahjulik?
 • Uuring on tervisele ohutu, sest mammogrammi tegemiseks kasutatakse väga väikest kiirgusdoosi.

  Noorematele, kui 35 eluaastat, tehakse reeglina ainult rinna-ultraheli.

 • Mida saab ise teha rinnavähi varajaseks avastamiseks?
 • Kõik naised peaksid regulaarselt kontrollima oma rindu, sest rinnavähk võib areneda ka kahe uuringu vahelisel ajal.

  Kui märkate midagi tavapärasest erinevat – rinda tekkinud sõlmed või tihendid, eritus rinnanibust, rinna suuruse või kuju muutus, rinnanibu sissetõmme ning naha muutus, rinna punetus, kaenlaaluste lümfisõlmede suurenemine –, pöörduge kohe perearsti või naistearsti poole.

  Kord kuus (pärast menstruatsiooni) tuleks rindu vaadelda ja kompida, et tihendi tekkimisel pöörduda arsti juurde võimalikult vara.

  Soovitatav on ka rindade arstlik kontroll perearsti või naistearsti juures vähemalt kord aastas.

REGISTREERIMINE: tel 472 5800
LISATEAVE: SA Läänemaa Haigla, Vaba 6, Haapsalu
MAMMOGRAAFIA KABINET TÖÖTAB E-R KELL 8-16

UURINGULE TULLES PALUME KAASA VÕTTA ISIKUT TÕENDAV DOKUMENT

Rinnakaebustega naisi, kes ei kuulu sõeluuringute aastakäiku registreerime mammograafiliselel uuringule telefonil 472 5800. Võta kaasa saatekiri perearstilt, naistearstilt või eriarstilt.

Rinnavähi sõeluuring 2020

Emakakaelavähi sõeluuringud

Kutsume kontrollima oma tervist emakakaelavähi sõeluuringus. 2020. aastal ootame emakakaelavähi sõeluuringule naisi, kes on sündinud aastatel 1965, 1970, 1975, 1980, 1985 ja 1990.

REGISTREERIMINE: tel 472 5800
LISATEAVE: SA Läänemaa Haigla, Vaba 6, Haapsalu

Emakakaelavähi sõeluuring 2020

Jämesoolevähi sõeluuringud

Jämesoolevähi sõeluuring on efektiivne. See võimaldab avastada jämesoolevähki varasemas staadiumis või enne selle tekkimist, st vähieelses seisundis, kui inimesel on väikese või suure riskiga polüübid.

Jämesoolevähki haigestumise ja suremuse vähendamiseks on mitmes riigis kasutusel rahvastikupõhised sõeluuringuprogrammid. Enamikus riikides on sõeluuringu meetodina kasutatud peitveretesti – selle uuringu abil saab avastada roojas leiduvat verd. Koloskoopia ehk jämesoole uurimine torukujulise videokaameraga varustatud instrumendiga võetakse appi vaid positiivse peitveretesti vastusega inimestel.

Jämesoolevähi sõeluuringus osalevad 60–69-aastased ravikindlustatud mehed ja naised iga kahe aasta tagant. 2020. aastal kutsutakse jämesoolevähi sõeluuringule 1952, 1954, 1956, 1958 ja 1960.aastal sündinud ravikindlustatud mehed ja naised.

Jämesoolevähi uuringule saavad minna inimesed ka sõeluuringu väliselt ja selleks ei pea sõeluuringu sihtrühma kuuluma. Kui Sul on tervisemure ja soovid uuringule minna, siis tuleb Sul kõigepealt oma perearsti poole pöörduda, kes vajadusel Sinu tervist kontrollib või suunab Sind lisauuringule.

REGISTREERIMINE: tel 472 5800
LISATEAVE: SA Läänemaa Haigla, Vaba 6, Haapsalu ja Haigekassa kodulehel JÄMESOOLEVÄHI SÕELUURING.

NIPTIFY kromosoomhaiguste sõeluuringud

NIPTIFY on kõige täpsem loote kromosoomhaiguste sõeluuring, mis määrab Downi, Edwardsi, Patau ja Turneri sündroomi esinemise riski ja lisaks ka loote soo. Haigekassa kompenseerib NIPTIFY testi rasedatele, kellel on OSCAR testiga leitud kõrgenenud loote kromosoomhaiguse risk. Tänu sellele ei pea 90% kõrge OSCAR riskiga patsientidest läbima invasiivset lootevee uuringut. NIPTIFY on ohutu ja kiire, sest analüüsiks võetakse emalt vereproov ja testi tulemused saabuvad arstile 4-8 tööpäeva jooksul.

Olenemata OSCAR testi ajastusest ja tulemusest, on NIPTIFY test kättesaadav kõigile lapseootel peredele juba alates 10. rasedusnädalast. Test tuvastab loote võimaliku kromosoomhaiguse peaaegu 100% täpsusega ja määrab loote loo eksimatult. Lisaks võib NIPTIFY tuvastada ka teisi kromosomaalseid kõrvalekaldeid ehk juhuleide, mis võivad mõjutada loote tervist ja raseduse kulgu. NIPTIFY on välja töötatud Eesti teadlaste ja arstide koostöös, analüüsid tehakse Tartus ning Teie geeniandmeid ei saadeta riigist välja.

Rohkem infot vaata NIPTIFY.EE.

NIPTIFY-testi saab teha naistenõuandlas ämmaemand Tiia Meister kabinetis 109 eelneva kokkuleppe alusel. Test on tasuta kõrge riskiga rasedatele, kelle on OSCAR-testil tuvastatud vajadus koorionbiopsiaks või amniotsenteesiks. Sellisel juhul kompenseerib Haigekassa testi tegemise.

NIPTIFY-test vähendab invasiivsete uuringute vajadust ja vähendab raseduse katkemise ohtu, sest vaja on anda ainult veenivere analüüs, mis ei ohusta rasedust.

Raseda omal soovil teostatud NIPTIFY-testi eest tuleb tasuda 252.33 eurot, mille kohta vormistatakse vastav arve.

Noortenõustamise kabinet

Kabinet pakub tasuta nõustamist kuni 26-aastastele (kaasa arvatud) mõlemast soost noortele järgmistel teemadel:

 • seksuaalsus ja lähisuhted, seksuaalvägivald ja seksuaalne identiteet;
 • sobiva rasestumisvastase meetodi leidmine;
 • arutelu erinevate terviseprobleemide üle k.a seksuaalsel teel levivate infektsioonide osas;
 • soovimatu rasedus.

Kabinetis on võimalik:

 • diagnoosida rasedust,
 • end seksuaalsel teel levivate haiguste suhtes testida (k.a HIV),
 • saada rasestumisvastaste vahendite retsepte.

Tulla võib nii üksi kui ka paari- või grupinõustamisele. Vastuvõtud toimuvad alates aprillist 2018 vähemalt 2 korda nädalas muutuva graafiku alusel. Vajalik eelregistreerimine tel. 472 5800. Visiiditasu ei ole.

Teenus on rahastatud Eesti Haigekassa (ravikindlustatud noored) ja Tervise Arengu Instituudi poolt (Eestis elavad ravikindlustamata noored). Teid nõustab naistearst Kai Tennisberg.

Noortenõustamise kabinet

Perekool

Iga lapse sünd on eriline sündmus, sest perre lisanduv laps toob endaga kaasa uut elurõõmu. Vahel tekivad paratamatult lisamured ja küsimused ning seepärast kutsume Teid meie perekooli. Perekooli loengutest saate kasulikke nõuandeid, õpetusi ning oma küsimustele vastuseid.

Perekoolis on tulevastel lastevanematel võimalus kohtuda teiste last ootavate peredega ning tänu sellele kohaneda paremini lapsevanema rolliga.

Sellega seoses ootame teid taas perekooli. Perekool toimub 2 korda kuus 2 erineva loenguga.

Perekooli teemad on järgmised:

 • sünnitus, sünnitusvalude leevendamine ja sünnitusjärgne aeg.
 • lapsehooldus ja imetamine.

Perekooli tunnid toimuvad haigla ruumides. Loenguid peab ämmaemand Tiia Meister. Loengud on tasuta.

Teid registreerib perekooli loengutele Teie ämmaemand.

Perekooli kutse

Vastuvõtuajad

Naistearsti vastuvõtule tuleb registreerida polikliiniku registratuuris.
Registrtuur on avatud E, T, K, R 08.00-16.00. Neljapäeval 08.00-17.00. Tel: 472 5800
Arst Esmaspäev Teisipäev Kolmapäev Neljapäev Reede Laupaäev Pühapäev
Larissa Joffe*
Kai Tennisberg (sh noortenõustamine)*
Aira Peri **
Ailen Aluri **
Piret Kaarde *** 13-15 (1xkuus)
Mall Varvas ****
Külliki Siilak *
Piret Pild ****
Tiia Meister (ÄMMAEMAND) *****
* 3 kuni 4 korda kuus muutuva graafiku alusel.
** 2 kuni 3 korda kuus muutuva graafiku alusel.
*** Konsultatiivsed vastuvõtud ainult teise naistearsti saatekirjaga.
**** Esmaspäeviti 2 korda kuus muutuva graafiku alusel.
***** Tööpäeviti muutuva graafiku alusel kl. 09-15.

Loote ultraheliuuringud

Igal rasedal on täna võimalus käia regu- laarselt loote ultraheli- uuringutel, kus muu- hulgas võib teada saada ka lapse soo.

Ultraheli on sünnituseelne läbivaatus, mille korral helilained läbivad ema kõhu ja peegelduvad loote kudedelt tagasi, saates loote pildi ekraanile. Vastavalt kudede tihedusele moodustub pilt heledama- test ja tumedamatest aladest. Pilt ilmub ekraanile punktidena, millest tihedamad koed (näiteks luustik), ilmnevad valgena ja pehmemad koed (näiteks vedelikud) mustana. Pilt ekraanil on must-valge ja tasapinnaline, ent kõige kaasaegsemad aparaadid suudavad näidata ka kolmemõõtmelist või värvilist pilti. Ultraheli peetakse usaldusväärseks ja täpseks diagnostikavahendiks

Ultraheli videoklipp loote südamest

Haigla ultraheli