Polikliiniku registratuur: +372 472 5800

Polikliiniku registratuur: registratuur[at]salmh.ee

Administratsioon (E-R 8.00–16.00): +372 472 5801

Uuringud

SA Läänemaa Haiglas tehakse kõiki kaasaegsele üldhaiglale iseloomulikke uuringuid, sealhulgas radioloogilisi, endoskoopilisi, funktsionaaldiagnostilisi, kardioloogilisi jpt uuringuid.

Radioloogia osakond

Läänemaa haigla radioloogia osakond asub haigla teisel korrusel. Osakonnas tehakse uuringuid nii statsionaarsel ravil viibivatale kui ka ambulatoorset ravi saavatele patsientidele. Uuringutele pääsemiseks on üldjuhul vaja pere- või eriarsti suunamist. Enamsti registreerib patsiendi uuringule arst. Uuringutele saab aega kinni panna ka haigla registratuuri kaudu. Eelregistreerimiseta võetakse uuringutele vaid erakorralisi patsiente erakorralise meditsiini osakonna kaudu.

Tasulise teenuse soovijad peavad registreeruma järjekorda haigla registratuuri kaudu ja maksma seal tehtava uuringu eest Eesti Tervisekassa hinnakirja alusel.

Kõikide uuringute piltdiagnostika arhiveeritakse Eesti Tervishoiu Pildipangas ning on kättesaadavad raviarsti- dele ja -asutustele vabariigi ulatuses.

Röntgen

Peamiselt tehakse röntgeülesvõtteid:

  • jäsemetest,
  • kopsudest,
  • lülisambast,
  • kõhukoopast,
  • koljupiirkonnast,
  • kontrastainege maost ja sooltest.

NB! Röntgenuuringule saabudes tuleks võimalikust rasedusest kindlasti eelnevalt teada anda.

Kompuutertomograafia

Kompuutertomograaf on arvutiga ühendatud röntgenaparaat, mis võimaldab inimkehast saada kihilisi ja ruumi- lisi kujutisi. Röntgenkiirgus läbides kudesid osaliselt neeldub ja kiirguse intensiivsust on võimalik mõõta, kasutades kiirgustundlikku filmi. Röntgenkompuutertomograafia (CT) kasutab sama põhimõtet, kui tavaline röntgenülesvõte. Erinevus on selles, et kiirgus läbib kudesid mitmes suunas ja selle neeldumist mõõdetakse detektoritega samuti paljudes punktides ning saadud informatsioon töödeldakse arvutiprogrammidega. Tule- musena rekonstrueeritakse kujutis. Näidustuseks on praktiliselt kogu keha hõlmavad täpsustavad uuringud.

Mitmeid kompuutertomograafia uuringuid tehakse kontrastainega ja seetõttu vajame eelnevalt informatsiooni võimaliku joodiallergia suhtes.

Uuringuvastused saabuvad üldjuhul järgmistel päevadel, sest uuringuid kirjeldavad ja vastavad Põhja-Eesti Regionaalhaigla radioloogid.

Ultraheliuuringud

Ultraheliuuringud toimuvad haigla teise korruse kabinetis nr 221. Ultraheliuuringute puhul tehakse:

  • kõhu ja vaagnaelundite uuringuid,
  • veresoonte uuringuid,
  • kilpnääre uuringuid.

Osa uuringuid eeldavad, et patsient oleks söömata. Vastavat infot saab pere- ja raviarstidelt.

Üksuse kontakt- ja üldandmed


+372 472 5878

+372 472 5876

+372 472 5800

E-R: 08.00-16.00

E-R: 10.00-16.00

E-R: 09.00-17.00 muutuva tunniplaani alusel

Röntgenseadme pilt

Magnetresonantstomograaf

SA Läänemaa Haigla juures käib kahel korral kuus AS Mammograafile kuuluv mobiilne magnetresonantstomograaf ehk MRT, mille abil saadakse inimkehast kujutis tugeva magnetvälja abil. Uuring on valutu, ei nõua patsiendilt erilist ette- valmistust ja võimaldab mitmete terviseprobleemide varajast kindlakstegemist.

MRT uuringule pääseb üldjuhul eriarsti suunamisega. Kohale tuleb tulla 15 min enne saatekirjale märgitud kellaaega. Uuringule kulub koos ooteajaga umbes 1 h.

Uuringule pääsemiseks tuleb läbi lugeda ja allkirjastada nõusolek magnetreso- nantstomograafia teostamiseks ning täita ja allkirjastada patsiendi MRT uuringu eelne küsitlusleht. Nimetatud lehed saab eriarsti käest ning need tuleb koos saatekirjaga uuringule tulles kaasa võtta.

HoiatusmärkKui Teile määratud uuringu aeg osutub ebasobivaks, palume kindlasti helistada AS Mammograafi registratuuri telefonil 6274470. Palume varuda rohkem aega võimalike viivituste pärast.

MRT – küsimused ja vastused (klikka avamiseks)

Mis juhtub uuringu käigus?

Uuringu käigus peate lebama uuringulaual liikumatult kogu uuringu vältel. Radioloogiatehnik asetab Teid uuringulauale, mugava asendi saavutami- seks toestatakse vajadusel teie asendit erinevate patjade ning abivahendi- tega. Seejärel liigutatakse uuringulaud MRT seadme keskele. Masina sisemus on nagu suur tunnel ~65 cm läbimõõduga, mis on valgustatud ja mõlemast otsast avatud. Uuring koosneb paljudest üksikmõõtmistest, millega kaasnevad kloppivad ja prõmmivad helid, mis kestavad mõnest sekundist kuni umbes 12 minutini. Uuring ise kestab 15 – 60 minutit sõltuvalt meditsiinilisest probleemist. Masinast kostva kõva müra summutamiseks kasutatakse kõrvatroppe ja/või –klappe. Teil on märgu- ande- ja kõneühendus radioloogiatehnikuga kogu uuringu vältel. Kui uuring on läbi, võite Te lahkuda. Radioloog hindab pilte ja saadab vastuse Teie raviarstile.

Kas MRT uuringu käigus tehakse mingeid nõela- torkeid või süstimisi?

Paljud haigused on MRT uuringul nähtavad ainult kontrastaine veeni süsti- mise järel. Kui Teie uuring nõuab kontrastaine süstimist, paigaldab radio- loogiatehnik või õde Teile veenikanüüli, mille kaudu uuringu eelselt või uuringu käigus süstitakse kontrastainet. Kasutatavad kontrastained on üldiselt hästi talutavad, tüsistusi esineb harva ja need pole harilikult tõsi- semad kui peavalu. Kui te põete kroonilisi haigusi nagu näiteks obs- truktiivsed kopsuhaigused s.h astma, südamerütmihäired, epilepsia või muud krambihood, neeruhaigused – tuleb nendest, enne kon- trastaine süstimist, teavitada nii oma raviarsti kui ka MRT uuringut teostatavat radioloogiatehnikut.

Kuidas valmistuda uuringuks?

Kuna MRT uuringul kasutatakse tugevat magnetit, ei tohi uuringuruumi viia metallist esemeid või mehhaanilisi seadmeid. Alljärgnevaid soovitusi peaks järgima uuringuks valmistumisel.

  • Riietus: pange selga midagi kerget ja mugavat, mida on lihtne selga panna ja ära võtta. Riietel ei tohiks olla metallist nööpe, lukke või haake.
  • Ehted: kõik metallist ehted ja kellad tuleb eemaldada. Samuti tuleb eemaldada kõik juukseklambrid, -nõelad või -paelad, mis sisaldavad metalli.
  • Kaasa ei tohi võtta rahakotte, magnetribaga kaarte, nuge, kääre vms.
  • Juukse- ja kosmeetikavahendid: ärge kasutage uuringupäeval juukselakke ega liigselt jumestusvahendeid.
  • Kunsthambad tuleb eemaldada.
  • Ravimid ja dieet: Te võite jätkata oma igapäevaste ravimite võtmist, samuti pole piiranguid dieedile.

Millised on MRT uuringu vastunäidustused?

  • Südamestimulaator (võib tugevas magnetväljas seisma jääda).
  • Metallimplantaadid – liigeste proteesid, murdude fikseerimise plaadid, kruvid, naelad; klipsid, metallvõõrkehad. Ka mitte- magneetuvast metallist implantaatides võib tekkida soojenemine. Metallist võõrkehad võivad tugeva magnetvälja mõjul liikuda ning kahjustada veresooni, närve jne.
  • Klaustrofoobia – kinnise e. suletud ruumi kartus.

Endoskoopiauuringute kabinet

Endoskoopia kabinett (nr 218) asub haigla teisel korrusel. Kabinetis teostatakse seedetrakti uuringuid, nagu nt gastroskoopia ja kolonoskoopia.

Mao-sooletrakti ülemiste osade endoskoopia puhul uuritakse söögitoru, magu ja kaksteistsõrmikut. Uuring on välisest keerukusest hoolimata ohutu protseduur. Peamiseks vastunäidustuseks on patsiendi keeldumine protseduurist, halvatud koostöövalmidus ja vähem kui kuu aega tagasi põetud südameinfarkt.

Uuringut tehakse enamasti ilma premedikatsioonita vähemalt kuuetunnilise söömata oleku järel. Protseduuri- päeval on soovitav mitte suitsetada. Kui patsient kasutab varfariini, tuleks selle kasutamine lõpetada 5 päeva enne endoskoopilist protseduuri ja pidada nõu oma arstiga.

Jämesoole endoskoopiline uuring e kolonoskoopia kuulub jäme- ja pärasoole esmaste uuringute hulka. Uuringu õnnestumise eelduseks on hoolikas jämesoole tühjemdamine. Soole puhastamisekskasutatakse tavaliselt suu kaudu manustatavaid spetsiaalseid lahuseid, nt Fortrans joogilahuse pulbrit (vt allpool toodud info-juhendit). Kolonoskoopia vastunäidustuseks on äge südamelihase infarkt. Protseduuris käigus on või- malik võtta ka kudede proovitükke, eemaldada polüüpe ja sulgeda verejooksu.

FORTRANS – joogilahuse pulbri infoleht

Fortrans on mõeldud soole täielikuks puhastamiseks enne soole uuringut või operatsiooni. Lahuse hulk, mis on vajalik soole täielikuks puhastamiseks, on tavaliselt 3-4 liitrit. Igaljuhul järgige täpselt arsti ettekirjutust.

Soole läbikäimine algab keskmiselt 1 h 45 min kuni 2 h 15 min pärast. Fortransi võtmine peab olema lõpetatud 4 tundi enne protseduuri algust.

Fortransi karbis on 4 pakikest. Iga pakike tuleb lahustada täielikult 1-s liitris vees vahetult enne kasutamist. Joomise kiirus on 1 liiter 1 tunni jooksul. Maitse parandamiseks võib lisada värskelt pressitud sidrunimahla.

4 päeava enne protseduuri ei tohi süüa punast peeti, tomatit ega tarvitada raua- ja söetablette. Süüa ei tohi uuringu ettevalmistuse päeval, hommikul võib juua teed, puljongit (soola asendamiseks) või mineraalvett. Kuna Fortrans suurendab oluliselt soole mahtu ja puhastab soolt, on soovitav viibida tualettruumi läheduses.

Vastunäidustused

  • Patsiendi raske üldseisund, näiteks dehüdratatsioon ja raske südamepuudulikkus.
  • Jämesoole haigus limaskesta kahjustusega ägedas faasis või peensoolesulgus.
  • Kuna puuduvad vastavad uuringud, on ravim alla 15-aastastele vastunäidustatud.
  • Ettevaatust! Tervisehäiretega eakatel patsientidel peab Fortransi manustama arsti jäerelvalve all.
  • Fortransi poolt põhjustatud kõhulastisus võib oluliselt takistada teiste samaaegselt manustatud ravimite imendumist.

Kõrvaltoimed: iiveldus ja oksendamine (harva) manustamise alguses, on lühiajaline ja mööduv. Väga harva on esinenud allergilisi reaktsioone toimeaine makrogool (polüetüleenglükool) suhtes.

Tootja: Beaufour Ipsen Industrie

Kabineti kontaktandmed

+372 472 5849

E-R: 08.00-15.00

E-R: 08.00-12.00
Tatjana Panfilova
Tõnis Siir
Juhan Laos

Endoskoopia uuringute kabinet

Spirograafia e hingamisteede uuring

Spiromeetria uuringut tehakse haigla soklikorruse läänepoolses tiivas asuvas kopsukabinetis.

Spiromeetria on hingamisteede uuring, mille käigus hinnatakse sisse- ja väljahingatava õhu mahtusid ja kiiruseid. Spiromeetriat kasutatakse erinevate kopsuhaiguste diagnoosimisel ja jälgimisel.

Spiromeetria aparaadi andur on ühendatud arvutiga. Arvutisse sisestatakse patsiendi andmed, nagu sugu, vanus, kehapikkus ja kehamass, mida arvuti kasutab uuringu analüüsimisel.

Väljatrükitud uuringu protokoll sisaldab patsiendi reaalset saavutust kopsumahu mõõtmisel ja mõõdetud väärtuste suhet patsiendi normväärtustesse, samuti graafiliselt esitatud voolu-mahu ja mahu-aja kurvi.

Soovitav on vähemalt 4 tundi enne uuringut mitte suitsetada ja alkoholi tarvitada, umbes 2 tundi enne uuringut mitte süüa tugevalt ning hoiduda suuremast kehalisest koormusest. Astma ja KOKi haigetel on soovitav, et nad ei kasutaks pikatoimelist bronhilõõgastit kuni 24 tundi enne spiromeetriat ning lühitoimelist bronhi- lõõgastit kuni 12 tundi enne uuringut.

Uneuuring e kogu-öö digitaliseeritud pulssoksümeetriline uuring

Uuringuga hinnatakse uneaegseid hingamishäireid. Uuring tehakse, et välja selgitada esineda võivat uneaegset hingamishäiret – uneapnoed. Uuringu ajal registreeritakse: hapnikusisaldus veres, südame löögisagedus, õhuvoolu kiirus ninas ja suus, hingamisliigutuste amplituud rindkerel ja kõhul või rindkerel, magamisasend ja norskamise vibratsioon.

Juhul kui Teie tervislik seisund ei vasta Eesti Tervisekassa poolt etteantud kriteeriumitele, peate uuringu eest ise tasuma vastavalt Eesti Tervisekassa hinnakirjale. Registreerimine telefonil 472 5800.

Kabineti kontaktandmed

+372 5199 9834

E-R: 08.00-15.00

Irina Turkina

Kardioloogilised uuringud

Kardioloogilised uuringuid tehakse polikliiniku kardioloogia kabinetis nr 201, mis asub haigla teisel korrusel. Südamearsti kabinetis toimuvad konsultatiivsed ambulatoorsed vastuvõtud, kus teostatakse ka järgmisi kardioloogilisi uuringuid:

  • 24-tunni EKG monitooring, südamerütmi hindamiseks. Uuringu ajaks kinnitatakse kehale elektroodid, mis on ühendatud pisikese kaasaskantava seadmega. Seade registreerib 24 tunni jooksul südame- rütmi. Uuring toimub ambulatoorselt.
  • Koormustest veloergomeetril südame verevarustuse, rütmihäirete ja vererõhu hindamiseks;
  • südame ultraheliuuring e ehhokardiograafia.

Uuringutele pääsemiseks on vajalik pere- või eriarsti saatekiri.

Kabineti kontaktandmed

+372 472 5847

E-R: 08.00-15.00
Merike Orek
Ene Deede

Ehhokardiograafia uuringu kabinet